01.12.2023 - Nöbetçi Noter Sorgulama

Noterlerde Kimlik Doğrulama Sistemi

  • Bilgiler
  • 14 Eylül 2021
  • Noterlerde Kimlik Doğrulama Sistemi için yorumlar kapalı
  • 15 KEZ OKUNDU
Noterlerde Kimlik Doğrulama Sistemi

Noterlerde kimlik doğrulama sistemi Ankara’da Pilot uygulaması başladı.

Noterlerde, sahtecilik ve dolandırıcılığı önlemek için yeni uygulama hayata geçiriliyor. Buna göre Ankara’da 6 noterde pilot uygulaması başlayan kimlik doğrulama sisteminin, 2022’de tüm noterlerde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Noterlerde kimlik sahteciliğini önlemek amacıyla yeni sistem devreye alınıyor. Adalet Bakanı Abdülhamid Gül yaptığı açıklamada, sahtecilik ve dolandırıcılığı önlemek için pilot uygulaması başlatılan kimlik doğrulama sisteminin, 2022’de tüm noterliklerde hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.

Noterliklerde kimlik sahteciliğini önlemek amacıyla parmak iziyle kimlik doğrulama sisteminin uygulanması için çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında, Ankara’da 7, 12, 43, 61, 71 ve 74. noterlikler pilot olarak seçildi.

Adalet Bakanı Gül, Keçiören ilçesindeki Ankara 74. Noterliğinde sistemin tanıtımını yaparak ilk örnek uygulamayı yerinde takip etti. İlk örnek işlem, Ankara 74. Noteri Hayrünnisa Zeren’in T.C. kimlik kartı ve parmak iziyle yapıldı.

“NOTERLİKLERDE HAKSIZLIĞA SON VERMEK ADINA ÇOK ÖNEMLİ BİR UYGULAMA”

Adalet Bakanı Gül, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugün noterlik hizmetleriyle ilgili çok önemli bir pilot uygulamaya şahit olduklarını söyledi. Noterlik hizmetlerinin vatandaşlar için güvenli bir sistem anlamına geldiğini belirten Gül, şöyle devam etti:

“PARMAK İZİYLE KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİ UYGULAMASINI PİLOT OLARAK BAŞLATIYORUZ”

“Noterlikte vatandaşlarımız bazı iş ve işlemlerde mağduriyetlere maruz kalabiliyordu. Kötü niyetli bazı kişilerin işlemleri, uygulamalarında vatandaşlarımızın mali ya da hukuki birtakım sorunlar yaşadığına şahitlik ediyorduk. Özellikle tüm bu uygulamalara, haksızlığa son vermek adına çok önemli bir uygulama hayata geçiyor. Yeni kimlik kartlarımızda çip uygulaması var biliyorsunuz, burada parmak iziyle kimlik doğrulama sistemi uygulamasını pilot olarak başlatıyoruz.”

“2022’DE TÜM NOTERLİKLERDE HAYATA GEÇECEK”

Sistemin hızlı ve güvenli bir şekilde kimlik doğrulaması yaptığını dile getiren Gül, “Pilot olarak başlayan bu uygulamanın, 2022’de tüm noterliklerde hayata geçmesini bekliyoruz. Tüm bu uygulamalarla güvenli ve hızlı bir işlem süreci yapılmış olacak” dedi.